Emócie - to je niečo, čo najviac ovplyvňuje správanie ľudí, či sa nám to páči alebo nie. Ak o nič nejde a niekto nemá zrovna dobrú náladu, tak sa to dá vydržať. Ale v živote vždy o niečo ide.
Ako súvisia emócie s výkonmi pracovníkov?
Veľmi.
Sú negatívne a pozitívne.
Jedna emócia je na jednej strane skvelá a na druhej strane potencionálne dosť nebezpečná.
Budeme sa baviť o ľuďoch, ktorí sú na emócii SPOKOJNOSŤ.
Kedy je táto emócia skvelá?
Ak máte zákazníka na tejto emócii, tak je to super. Určite nebude vymýšľať a meniť dodávateľa. Je spokojný s tým, čo mu dodávate či už ide o výrobky alebo služby. Takže nebude hľadať inde, načo by to aj robil.
Mať na tejto emócii zákazníka a zamestnanca sú 2 rozdielne veci.
A čo, keď sú zamestnanci spokojní s tým, čo majú?
Ak viete čo robiť, tak s nimi môžete dosiahnuť naozaj veľa.
Ak na nich jednoducho nemáte čas, tak to môže dopadnúť inak.
Jednoducho veľa aktivity od nich nečakajte…
Toto je pretože oni nebudú hľadať nič nové, ale na druhej strane ani nebudú zaraďovať na vyšší stupeň.
Buďte si vedomí, že žiadne veľké zmeny s nimi neurobíte, a popravde oni ich ani nechcú. A keď je to takto, tak sa dá povedať, že ak Vy zmeny chcete urobiť, oni s Vami nepôjdu.
Síce máte istotu, že pravdepodobne nebudú hľadať iné pracovné príležitosti - teda nebudú aktívne vyhľadávať ponuky novej práce, ale na druhej strane ani nebudú hľadať príležitosti v rámci Vašej firmy.
Rozhodne nebudú nič riskovať.
Jednoducho sa uspokojili s tým, čo majú a to je cesta do pekla, lebo nič nové nevymyslia, s ničím novým neprídu. Oni sa uspokojili s tým, čo majú a nechcú nič moc menniť. Oni sa narobia tak akurát a viac robiť nebudú.
Ak by to trvalo dlhšie obdobie a nerozhýbu sa k vyšším výkonom, tak jednoducho nebudú chcieť žiadne veľké zmeny, ktoré možno v tomto období Vaša firma potrebuje. Začnú zdržovať, jednoducho budú sa pomalšie hýbať a Ich priemerná emócia môže klesnúť. A verte mi, že klesne.
Lebo hneď pod touto emóciou je emócia, ktorá sa volá:
Nezáujem!!!
A ak nechcú zmeny, tak je to vlastne nesúhlas, a to znamená minimálne opačné názory a teda emóciu nazývanú “antagonizmus”. A to je už negatívna emócia. Na negatívnych emóciách sa moc netvorí, skôr sa ničí. Ničia sa vzťahy, a vlastne všetko.
Ja tu teraz nepíšem, o okamžitých emóciách človeka, ale o priemernej emócii, na ktorej človek žije svoj život.
Asi ani nemusím hovoriť, čo spraví s ľuďmi na pracovisku, keď ich ráno niekto dobre zhuláka - na akých emóciách prežijú svoj pracovný deň, a to podstatné - v ten deň budú tvoriť alebo nopak ničiť.
Čo Vy na to?
Ako s tým pracovať a mať svojich pracovníkov na emóciách, kedy budú tvoriť sa dozviete kliknutím sem.
Opäť super článok 👏
OdpovedaťOdstrániť.. môj postreh je následovný :
Zamestnávateľ,či nadriadený vie doviesť svojich zamestnancov k pozitívne a úspešne prežitým dňom v práci na smene...pripraviť im motivujúce súťaže o finančné či hodnotné veci atď.
Nie len zákazníci chcú byť heeeja-hooaa ,źe niečo možu vyhrať alebo získať v súťažiach ich favorite spoločnostiach 👌😎
Jednoducho "ŽIVOT JE HRA"
Odstrániť