štvrtok 12. mája 2016

IQ, EQ do tretice niečo chýba

Vybrať správneho človeka do firmy dnes nie je jednoduché. 

Prvá vec je, aby bolo z koho vyberať - dnes sa už ľudia do práce moc nehrnú. Aj keď posledné výzkumy ukazujú, že 3 zo 4 zamestnancov si hľadajú inú prácu…

Tá druhá je koho alebo ako si vybrať dobre.

Niektorí pri výbere ľudí už dávno rezignovali. 

Napríklad jeden podnikateľ mi povedal, že na post obchodného zástupcu má len jedno jediné kritérium - či má uchádzač vodičský preukaz… a v dohodnutom termíne nastúpi do práce.

To je jeden možný prístup.

Naopak iní tvrdo testujú aj to málo z uchádzačov, čo príde a vyberajú si. 

Ale akosi je málo uchádzačov na špecifické pracovné miesta ako je skladník, obchodný zástupca, …

Akokoľvek, kompromisy pri výbere ľudí sa Vám kruto vypomstia

Pretože platí, že čím schopnejších ľudí si vyberiete, tým menej organizovania, práce a riadenia s nimi budete mať. Povedané po lopate - tým menej smerníc a pracovných postupov budete musieť vypracovávať. 

Teda sa s nimi bude pracovať jednoduchšie.

Prečo? 

Lebo oni vedia robiť svoju prácu a tak ju robia.

Ale späť k výberu.

Životopis uchádzača je OK, pozvali sme ho na pohovor. Pohovor dopadol vcelku dobre, tak čo ešte chýba?

Čo takto ho otestovať?

Niektorí to jasne povedia - NAČO?

Aby sme o ňom vedeli viac! 

Ale je samozrejmé, že závisí na pracovnej pozícii. Určite je to iné s robotníkom, človekom na pozíciu v strednom manažmente alebo pre TOP manažment. 

Takže poďme na testy - test IQ dopadol dobre - má viac ako 120, test EQ mu vyšiel taktiež dobre a teda, čo nám bráni si ho vybrať?

Akosi tu niečo nesedí…

IQ a EQ - do tretice niečo chýba.

Je to niečo nové, o čom takmer nikto nevie a preto testovanie na to skoro nikto nerobí. Ale pritom to je kľúčový parameter. A dôležitý prakticky pre každú pracovnú pozíciu.

Je len pár ľudí a firiem na svete, čo vedia o čom hovorím.


A už čoskoro o tom budem robiť prednášku.

4 komentáre:

 1. Spravna namotavka na učasť na prednaške :-) Ja osobne ešte sledujem či je uchadzač takzvane "sam so sebou v pohode", aby nepatril medzi " depresívnych vzdychačov" a teda či povahovo zapadne medzi ostatných zamestnancov.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Inak existuje vraj az 7Q
  IQ ( Intelligence quotient)
  EQ (Emitional Q)
  CQ (Creativity Q))
  MQ (Moral Q)
  PQ (Play Q)
  AQ (Aadversity Q)
  SQ (Social Q)

  a podla pozicie treba testovat tie potrebne..

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Súhlasím s článkom, pokiaľ by bol dostatok uchádzačov. Podľa mňa je dnes najväčší problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Sídlime na severe Slovenska a na výberové konania sa nám hlási minimum použiteľných ľudí :-(

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi zaujímavé... tu v Bratislave je problém pre kvalifikovaných ľudí získať prácu, pretože sú prekvalifikovaní a príliš seniorní. To znamenená, že vedia viac ako budúci šéf a poznajú svoju hodnotu. Takže prácu získajú menej kvalifikovaní a juniorní kandidáti, pretože nebudú atakovať pozíciu šéfa a nebudú si pýtať veľa peňazí. Ako keby nikto nevnímal pridanú hodnotu kvalifikovaného a skúseného kandidáta a už vôbec sa nikto nezamýšľa nad niečím takým ako čas zaučenia, náklady na vzdelanie a pod. Tak toto je realita tu u nás:-)

   Odstrániť