streda 21. septembra 2011

Čo je dobré na MLM?

Postoj ľudí k MLM je rôzny. Jedni ho vynášajú do neba a druhí ho preklínajú. Nechcem MLM systém ani vyzdvihovať ani zatracovať. 
Najlepšie je, ak si nejakú formu tohto predaja vyskúšate na vlastnej koži. Musím však povedať a je jedno, či už budete jeho zástancom alebo odporcom, že tento systém predaja ľuďom jasne ukáže nasledovné veci: 

 • ľudia zistia, že predávať nie je až tak ľahké a nevie to každý,
 • na to, aby vedeli predať, musia dokonale ovládať parametre, či vlastnosti výrobku/služby, ktorú ponúkajú,
 • to nestačí, pretože musia vedieť, k čomu výrobok zákazníkovi slúži a vyzdvihnúť, v čom mu to zjednoduší a uľahčí prácu alebo život,
 • musia sa naučiť jednať a vychádzať s ľuďmi,
 • na to, aby sa to naučili, si musia zaplatiť a absolvovať niekoľko školení
 • nakoniec zistia, či vedia predávať a či ich to baví.
Či už v systéme nakoniec zostanete alebo nie, môžeme skonštatovať, že neraz sa takto snažia predávať hlavne dámy. 
Rôzne firmy ako napr. AMWAY (Avon, Oriflame, Mary Kay - tu nerozlišujem MLM a priamy predaj) dávajú takto príležitosť mamičkám na materskej, ženám a dievčatám na príležitostný zárobok popri škole alebo zamestnaní. Veď komu by sa pár korún vlastne euro na prilepšenie nehodilo?
Mnohé z nich práve tento systém naštartoval, zvýšil im istotu a sebadôveru. A dnes sú z nich úspešné obchodníčky, poisťováčky, realitné maklérky, manažérky či dokonca podnikateľky v úplne odlišných brandžiach.
Viac o MLM nájdete tu

4 komentáre:

 1. Niekedy mám pocit, že ľudia to všetko, čo je v článku písané nezistia. Potom to má za následok, že hovoria: "MLM nie je dobrý systém. Tam uspeje len veľmi málo ľudí. To je len pre tých, čo sú hore." Pritom dôvod, prečo mnohý neuspejú môže byť v tom, že nepoznajú parametre produktu, nepochopili o čom je predaj, nenaučili sa zručnosti v oblasti pedaja, nie sú ochotný prekonať vlastný ostych, alebo len nepotrebujú predávať, lebo majú iný príjem...atď.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Martin, ako píšete je to aj o tom...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Poznáte firmu Organo Gold? Firma funguje 5 rokov, v obratoch predbehla MLM spoločnosti ako sú amway, herbalife, oriflame, atď, prečo? Lebo majú kvalitný produkt a je to produkt, ktorý nikto nepotrebuje, ale všetci ho chcú a stále ho budú chcieť.

  Na slovensku je táto firma len pár mesiacov, preto treba začať čo najskôr :)

  http://organokava.sk/

  http://www.10incomes.com/page/mlm-500-momentum-ranks

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Aj tu je ničo u multylevel marketingu a ako začať v sieťovom marketingu

  http://plushry.sk/playgame/725/mlm.html#displayGame

  OdpovedaťOdstrániť