pondelok 18. marca 2024

Máte vo firme zamestnancov alebo pracovníkov?

Máte vo firme zamestnancov alebo pracovníkov? To je dobrá otázka, ale najprv si dajme definície zamestnanca a pracovníka.

Čo nájdete na Googli? 


No, zamestnanec je tam definovaný ako osoba, ktorá pracuje pre vašu firmu na trvalý úväzok, má výhody ako je zdravotné a dôchodkové poistenie a dovolenku. Zamestnanci zvyčajne majú nejakú fixnú alebo hodinovú mzdu.


Pracovník je často definovaný ako osoba, ktorá vykonáva prácu alebo projekt pre vašu firmu na dohodu, nemusí mať rovnaké výhody ako majú zamestnanci. Obvykle majú pracovníci väčšiu flexibilitu, čo sa týka pracovných hodín a projektov, na ktorých pracujú. Buď sú najatí na určitý čas, časový rámec alebo na základe projektu.


Je definovaný ako pracujúca osoba.


Ale dám vám inú definíciu alebo iné definície. Nie poučky, definície zo slovníkov, ale z praxe


Pracovník je človek, ktorý pracuje pre svojho šéfa. Teda pracuje podľa pokynov šéfa. Vie sa sám rozhodovať a dokončiť prácu. Za to, čo spraví, automaticky preberá zodpovednosť. Pracovník, aj keď mu nedáte príkaz alebo úlohu, vidí, čo je treba robiť, vie to robiť a robí to. Hľadá spôsoby a možnosti, ako sa to urobiť dá


Zamestnanec je osoba, ktorá zamestnáva svojho šéfa. Teda chodí za ním s rôznymi vecami alebo problémami, ktoré keby chcel, môže vyriešiť aj sám. Ale je pre neho jednoduchšie a samozrejme pohodlnejšie ísť sa opýtať na riešenie akéjkoľvek veci alebo problému svojho priameho nadriadeného. Zamestnanec sa príliš nezaujíma o to, čo treba robiť - čaká na úlohy alebo príkazy šéfa. Aj keby danú vec dokázal spraviť sám od seba, tak bude čakať na pokyny. Doslova vám predkladá rôzne argumenty (čo sú častokrát len obyčajné výhovorky) ako alebo prečo sa to NEDÁ urobiť alebo vyriešiť…


A teraz sa pozrite na ľudí okolo seba.


Koľko máte vo firme pracovníkov a koľko zamestnancov?


Že to takto chápu aj bežní ľudia, dokresľuje nasledovný vtip:


         Šéf firmy sa pýta uchádzača o prácu: Hľadáte prácu?

           A odpoveď uchádzača: NIE, zamestnanie!Pokiaľ chcete vedieť Ako nájsť a vybrať schopných ľudí kliknite sem!

1 komentár: